neo monastiri


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

neo monastiri
neo monastiri
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ....

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Empty ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ....

Δημοσίευση από Admin Δευ Ιουλ 14, 2008 2:02 am

Ποια τα προβλήματα τους ?
Ποια ειναι τα ονειρα τους ?
Ποια η ποιοτητα ζωης τους ?

Απαντηστε χωρις δισταγμο ....

ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Ps103610
Admin
Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 1288
Ηλικία : 54
Τόπος : Athens
Registration date : 17/02/2008

Character sheet
castle:
ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Left_bar_bleue0/0ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Empty_bar_bleue  (0/0)

https://www.youtube.com/user/neomonastiri

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Empty Απ: ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ....

Δημοσίευση από Admin Δευ Ιουλ 14, 2008 12:08 pm

Οταν εγραφα σημερα αυτο το θεμα δε γνωριζα τελικα ποσο επικαιρο θα ηταν !
Μετα απο ενα e mail που ελαβα προβληματιστηκα αρκετα και σας παραθετω τους προβληματισμους μου ..
Αρχικα πριν μπω στο κυριως θεμα ας παραθεσω κατι το οποιο αποτελει η αρχη του προβληματισμου αυτου ! Πως γινεται ο συγχρονος νεος του χωριου ο οποιος ενω φαινεται πως θεωρει τον εαυτο του εξικειωμενο σ εναν συχρονο κοσμο οπως αυτο του ιντερνετ να εχει αποψεις δεκαετιων πισω ..π.χ σα του πατερα του και σε πολλες περιπτωσεις σα του παππου του ? Το θεμα μας ειναι πως μπορουμε ολοι να μπουμε στο ιντερνετ και να σερφαρουμε ? Αυτο εινα ι το προβλημα ? Η ουσια φιλοι μου ειναι αλλου, στη συμπεριφορα του καθενα μας εδω μεσα!
Και συνεχιζω στο κυριως θεμα μου ...Πως γινεται λοιπον καποιος νεος μας ΕΝΩ χρησιμοποιει καθημερινα το διαδικτυο ( κατα δηλωση του ) να μην εχει ψαξει ποτε στη google ετσι απο περιεργια βρε αδερφε να δει αν εχει καποιες πληροφοριες για την γενετειρα του ? Εαν καποιος ψαξει στις μηχανες αναζητησεις τη δικη μας σελιδα τη βρισκει στις πρωτες θεσεις (εδω μπαινουν απ ολο τον κοσμο ..λετε να γνωριζουν τη τζομπα ?) ...Ετσι σας ρωτω ...Τι να τον κανω εγω λοιπον εκεινον το νεο ο οποιος ενω εχει μαθει πως να κανει download απο το limewire και το utorrent και να μετεχει σε διαφορα chat εαν αδιαφορει τελικα γαι την ιδια του την καταγωγη ? Αχ !τελικα τα "ομορφα χωρια ομορφα καιγονται "...

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ ΠΟΛΥ ΚΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ!
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ !!!
Admin
Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 1288
Ηλικία : 54
Τόπος : Athens
Registration date : 17/02/2008

Character sheet
castle:
ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Left_bar_bleue0/0ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Empty_bar_bleue  (0/0)

https://www.youtube.com/user/neomonastiri

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Empty Απ: ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ....

Δημοσίευση από Ρένα Δούκα Τρι Ιουλ 15, 2008 3:22 pm

Νέοι στο χωριό ... πολύ καλό θέμα με καμία απάντηση ! γιατί άραγε ;;;

για μένα το να ζει ένας νέος σε ένα χωριό που δεν έχει απολύτως τίποτα να του προσέρει είναι σκέτη "καταδίκη", είναι σαν να περπατάς σε ένα σκοτεινό τούνελ και κάπου στο βάθος που υπάρχει λίγο φως να προσπαθείς να το φτάσεις μα ο δρόμος είναι μακρύς...πολύ μακρύς ...

χωριό .... τι έχει να προσφέρει σε ένα νέο; ας πάρουμε παράδειγμα το Νέο Μοναστήρι που είναι και μεγάλο χωριό ! τι έχει να προσφέρει τούτο το χωριό σε έναν νέο; για μένα ΤΙΠΟΤΑ !!! και όποιος έχει αντίθετη άποψη θα ήθελα πάρα πολύ να την ακούσω ...

προσωπικά το χωριό με κάνει να μελαγχολώ, να νιώθω απέραντη μοναξιά και να σκέφτομαι συνεχώς "τώρα τι κάνω εγώ εδώ;" και να βλέπω το δρόμο και να λέω "πότε θα φύγω;" και εγώ φεύγω, είμαι μια εδώ και μια εκεί αλλά τα παιδιά που μένουν μόνιμα εδώ ; τι τους προσφέρει το χωριό ;

εμένα το χωριό δε μου προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ !!! λίγο καθαρό αέρα και τίποτα παραπάνω ...
και όταν βρίσκομαι στο χωριό χαίρομαι γιατι βλέπω γονείς και λίγους καλούς φίλους ....
κατά τα άλλα τι έχει να μου προσφέρει ; τα πικρόχολα σχόλια, το "μάζεμα" στα διάφορα μπαλκονάκια για τσιγάρο και μπόλικο κουτσομπολιο ; τι ;;;;;;

ειλικρινά θέλω να μάθω πολύ τις απόψεις σας ....

Ρένα Δούκα

Αριθμός μηνυμάτων : 249
Τόπος : Θράκη
Registration date : 28/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Empty Απ: ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ....

Δημοσίευση από aetos Τρι Ιουλ 15, 2008 10:46 pm

"καταδίκη"
σκοτεινό τούνελ
ΤΙΠΟΤΑ !!!
μελαγχολώ
μοναξιά
"πότε θα φύγω;"
πικρόχολα σχόλια,
μπόλικο κουτσομπολιο ;

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ .
Η ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΠΟΥ ΑΦΗΝΟΥΝ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ.
Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ
Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΟΛΩΝ ΕΚΕΙΝΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΜΕΝΟΥΝ ΚΛΕΙΣΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΟΛΕΥΑΚΗΔΕΣ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΟΦΟΒΟΙ

αλλά τα παιδιά που μένουν μόνιμα εδώ ; τι τους προσφέρει το χωριό ;


ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ !
ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙΣ ΑΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ !
ΤΟΛΜΗ ΤΟΛΜΗ ΤΟΛΜΗ ΤΟΛΜΗ ΤΟΛΜΗ ΤΟΛΜΗ ΤΟΛΜΗ ΤΟΛΜΗ


ΑΥΤΟ ΛΕΙΠΕΙ !!!
ΛΕΙΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΝΕΟΙ ΑΠΟΧΑΥΝΟΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΦΡΑΠΕΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟΥΣ ΧΑΡΙΣΜΑ ΤΟ ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΟ!
ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΜΕΝΗ ΥΠΟΘΕΣΗ -ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΙΔΙΑ ΘΑ ΠΟΙΟΥΝ
ΚΙ ΕΡΧΟΜΑΙ Σ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ -ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΟΥΝ- ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΞΕΡΟΥΝ ΠΩΣ ΘΑ ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ.

ΡΕΝΑ ΤΑ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ .
ΚΑΘΕ ΝΕΟΣ ΕΧΕΙ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΑΝ ΤΑ ΑΞΙΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΘΑ ΚΑΝΑΝ ΘΑΥΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΝΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ -ΝΑ ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ -ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ.
ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΔΙΚΑΖΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ .ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΕΥΟΥΝ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΔΙΠΛΑΝΟ ΤΟΥΣ .Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ .Ο ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΧΘΡΟΣ ΟΧΙ ΦΙΛΟΣ -
ΠΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ ? ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΧΤΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ .ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ.
ΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΗ ΦΥΓΗ!
Η ΦΥΓΗ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΤΟ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΤΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ !
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΚΙΑΣ ΔΙΑΠΛΑΤΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΣΤΡΩΜΕΝΟΣ ΜΕ ΡΟΔΟΠΕΤΑΛΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟΤΟΝΟΣ ΚΑΙ ΣΤΕΙΡΟΣ
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΡΕΤΗΣ ΓΕΜΑΤΟΣ ΜΟΧΘΟ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΣΗ ..ΑΛΛΑ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΟΔΟΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΑΙΩΣΗ !!!


aetos
aetos

Αριθμός μηνυμάτων : 27
Registration date : 27/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Empty Απ: ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ....

Δημοσίευση από Ρένα Δούκα Τρι Ιουλ 15, 2008 11:27 pm

Φίλε μου αετέ ....

ζεις εδώ στο χωριό; νομίζεις ότι όλοι είναι κουτσομπολιό και φραπεδιά; πιστεύεις ότι όλοι τα έχουν βρει όλα έτοιμα και στρωμένα ; πιστεύεις πως δεν υπάρχουν άτομα που προσπαθούν για κάτι ;

υπάρχουν άτομα που όταν ζουν αλλού κάνουν *θάματα και πράματα* αλλά αυτά που κάνουν αλλού στο χωριό δεν μπορούν να τα κάνουν .... γνωρίζω άτομα που τόλμησαν να κάνουν πράματα που πραγματικά αγαπούν αλλά με αυτό το τρόπο θα βοηθούσαν και στην ανάδειξη και ανάπτυξη του χωριού και ξέρεις τι έγινε ;;;; της πουτάνας (συγνώμη για την λέξη) .... δεν θέλω να πω περισσότερα γιατι θα πρέπει να αναφερθώ σε συγκεκριμένες φάσεις και σε ονόματα και αυτό δεν το θέλω ...

γιατι αλλού φίλε μου τολμούν και στο χωριό όχι ;;;;;

από την άλλη, να ενωθούν οι νέοι !!! πως να γίνει αυτό από τη στιγμή που ο ένας δεν τολμάει να μιλήσει στον άλλον ή δεν γουστάρει να μιλήσει στον άλλον γιατί τον θεωρεί κατώτερο ; ο ένας σνομπάρει τον άλλον ....

ίσως να είμαι παράλογη, υπερβολική αλλά εγώ αυτά βλέπω .... για αυτό θέλω να μάθω πως το "βλέπουν" και οι υπόλοιποι ...

και η φυγή που λέω φίλε μου αετέ είναι επειδή ξέρω πως όλα αυτά που θέλω να κάνω εγώ προσωπικά σαν Ρένα Δούκα δεν μπορώ να τα κάνω εδώ στο χωριό που δεν έχει απολύτως τίποτα ....

Ρένα Δούκα

Αριθμός μηνυμάτων : 249
Τόπος : Θράκη
Registration date : 28/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Empty Απ: ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ....

Δημοσίευση από aetos Τετ Ιουλ 16, 2008 12:38 am

Σ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ
-ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΟΥΝ- ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ
ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΞΕΡΟΥΝ ΠΩΣ ΘΑ
ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ.

ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΤΑ ΛΕΩ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΤΙΜΗΣΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ...ΠΟΣΟ ΤΕΛΙΚΑ ΑΝΟΥΣΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ ..ΕΞΗΓΗΣΑ ΠΩΣ ΘΕΩΡΩ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΑΥΤΗ ΥΠΑΙΤΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ.

γιατι αλλού φίλε μου τολμούν και στο χωριό όχι
ΝΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟΛΜΗΣΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ
ΘΑΡΡΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΟΡΑΜΑ

ο ένας σνομπάρει τον άλλον
ΝΑΙ Ο ΣΝΟΜΠΙΣΜΟΣ ΜΑΣ ΜΑΡΑΝΕ ΣΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΧΩΡΙΟ ΣΑΝ ΑΥΤΟ .ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΧΑΜΕ Η ΜΑΡΙΟΡΗ ΜΑΣ ΕΛΕΙΠΕ ..ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ..ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ ΜΥΤΗ ΣΚΟΝΤΑΦΤΕΙ ΣΤΑ ΣΚΑΤΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΙ .
ΝΑ ΣΝΟΜΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤI;
Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ;
ΟΛΟΙ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ .ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΕΣ ; ΑΙΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ Η ΜΠΑΛΑ ΜΕ ΤΗ Μ..... ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΕΡΝΕΙ ΓΕΝΙΚΩΣ .ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΗ ΤΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΠΑΝΟΡΘΩΣΕΙΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ .

γνωρίζω άτομα που τόλμησαν να κάνουν
πράματα που πραγματικά αγαπούν αλλά με αυτό το τρόπο θα βοηθούσαν και
στην ανάδειξη και ανάπτυξη του χωριού και ξέρεις τι έγινε ;;;; της
πουτάνας

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΞΕΡΩ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΛΜΗΣΑΝ ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΑΝ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΤΙΣ ΑΝΟΗΤΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ .ΣΑΝ ΝΑ ΜΗ ΤΙΣ ΑΚΟΥΣΑΝ ΠΟΤΕ .ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ .ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ .ΝΑ ΓΕΛΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΑΣ

συγκεκριμένες φάσεις και σε ονόματα

ΑΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΝΟΗΜΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΜΟ ΚΑΛΩΣ .ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΕΡΧΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΜΝΗΣΙΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΚΕΝΤΡΕΧΕΙΑ ΤΟΤΕ ΑΣΤΟ ΓΙΑΤΙ Η ΚΑΤΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΓΑΙΔΑΡΑ ΚΑΙ ΓΥΡΝΑΕΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ(DΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΛΛΑ Σ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΛΜΟΥΝ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΑΚΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ )
aetos
aetos

Αριθμός μηνυμάτων : 27
Registration date : 27/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Empty Απ: ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ....

Δημοσίευση από Ρένα Δούκα Δευ Ιουλ 21, 2008 12:58 pm

δεν θα καθήσω να σχολιάσω τις απαντήσεις των άλλων ....

ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Dark_s10

εγώ, από τη δική μου πλευρά έτσι τα βλέπω ... για αυτό ζητάω να γράψουν και οι υπόλοιποι τις απόψεις τους ....

Ρένα Δούκα

Αριθμός μηνυμάτων : 249
Τόπος : Θράκη
Registration date : 28/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Empty Απ: ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ....

Δημοσίευση από solo Πεμ Ιουλ 24, 2008 3:04 pm

Αετέ άνοιξε τα φτερά σου και πέτα,γιατί είσαι λίγο εκτός κλίματος.Είμαι στο χωριό και είμαι περήφανος,πέτυχα και όχι μόνο εγώ αλλά και άλλοι συνομήλικοί μου.Πολλή υποτίμηση ρε Αετέ. Evil or Very Mad
solo
solo

Αριθμός μηνυμάτων : 21
Ηλικία : 46
Τόπος : neo monastiri
Registration date : 13/04/2008

Character sheet
castle:
ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Left_bar_bleue0/0ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Empty_bar_bleue  (0/0)

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Empty Απ: ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ....

Δημοσίευση από aetos Παρ Ιουλ 25, 2008 6:48 am

Αετέ άνοιξε τα φτερά σου και πέτα,γιατί είσαι λίγο εκτός κλίματος.

ARE YOU TALKING TO ME?????

Ο ΑΕΤΟΣ ΠΕΤΑ ΑΛΛΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ !ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΣΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΟΡΑΤΟΣ ΦΙΛΕ SOLO .ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΝ ΣΑΣ ΕΘΙΞΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΟΠΟ .ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΝ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΟΣΑ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΤΕ ΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΛΑΘΟΣ ΕΚΤΙΜΗΣΗ .
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΡΕΝΑ .ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΠΑΡΑΘΕΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΑΛΟΓΟΙ ΣΤΑ FORUM KAI ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΘΙΞΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ .ΔΕ ΣΕ ΛΟΓΟΚΡΙΝΑ ΑΠΛΑ ΑΠΑΝΤΗΣΑ.
ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ)ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΜΕΤΡΙΟΥ ΟΙ ΜΕΤΡΙΟΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ .ΟΛΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΙ ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ . ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΜΕΤΡΙΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝΑΔΥΚΝΕΙΟΝΤΑΙ .ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ !ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ .ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΤΟΥΣ ΖΩΗΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΚΙ ΟΧΙ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΚΕΙ. ΤΑ ΧΩΡΙΑ ΕΡΗΜΩΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΝΕΟΙ ΑΠΑΞΙΟΥΝ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ Σ ΑΥΤΑ .ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΠΟΣΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ ΤΟΥΣ .ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤ' ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΑΤΕ .ΚΙ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ

aetos
aetos

Αριθμός μηνυμάτων : 27
Registration date : 27/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Empty Απ: ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ....

Δημοσίευση από solo Παρ Ιουλ 25, 2008 7:10 am

Γι΄ αυτό είσαι εκτός κλίματος ,γιατί είσαι αόρατος και πετάς μακριά απο τους ανθρώπους.Όσο για το τραγούδι σου,σου ανταποδιδω την αφιέρωση. Evil or Very Mad
solo
solo

Αριθμός μηνυμάτων : 21
Ηλικία : 46
Τόπος : neo monastiri
Registration date : 13/04/2008

Character sheet
castle:
ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Left_bar_bleue0/0ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Empty_bar_bleue  (0/0)

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Empty Απ: ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ....

Δημοσίευση από Admin Παρ Ιουλ 25, 2008 7:22 am

Διακρινω μια ενταση ? scratch

boys boys ...cool !!! Ολοι απ΄οτι καταλαβα για τον ιδιο σκοπο αγωνιζομαστε ...

Smile
Admin
Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 1288
Ηλικία : 54
Τόπος : Athens
Registration date : 17/02/2008

Character sheet
castle:
ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Left_bar_bleue0/0ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Empty_bar_bleue  (0/0)

https://www.youtube.com/user/neomonastiri

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Empty Απ: ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ....

Δημοσίευση από Ρένα Δούκα Σαβ Ιουλ 26, 2008 3:54 am

sorry αετέ ....

ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... 35543410

απλά έγραψα την γνώμη μου η οποία μπορεί να ήταν και υπερβολική ...για αυτό ζήτησα να γράψουν και άλλοι την γνώμη τους ...

Ρένα Δούκα

Αριθμός μηνυμάτων : 249
Τόπος : Θράκη
Registration date : 28/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Empty Απ: ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ....

Δημοσίευση από aetos Σαβ Ιουλ 26, 2008 4:46 am

NO PROBLEM ΡΕΝΑ ΔΟΥΚΑ ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΔΙΑΤΥΠΩΣΑ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ .ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.

VIVA CHE
aetos
aetos

Αριθμός μηνυμάτων : 27
Registration date : 27/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Empty Απ: ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ....

Δημοσίευση από Searafeim Hatzopoulos Παρ Αυγ 13, 2010 1:08 pm

Κοινή γαρ η τύχη και το μέλλον αόρατον.

Αγαπητοί νέοι και νέες, μαθητές των μαθητών μου.
Εγώ ο νέος των 66 ανοίξεων σας ομιλώ.
Πολλές φορές- λέει κάπου ο αείμνηστος παιδαγωγός και φιλόσοφος
Ευάγγελος Παπανούτσος, ενώ παραβλέπουμε τα σημαντικά και σπουδαία
ασχολούμαστε και δίνουμε υπερβολική σημασία στα σκύβαλα.
Βέβαια εξαρτάται από το τι έχουμε βάλει μέσα στην αξιολογική κλίμακα
του είναι μας, του Εγώ μας, δηλαδή του εαυτού μας.
Είναι αλήθεια ότι ζούμε σε μια εποχή μεγάλης αστάθειας, γενικής κρίσης
και δικαιολογημένων αμφισβητήσεων και αναταράξεων.
Ο δρόμος για σας, τα εγγόνια μας τώρα είναι στρωμένος με πυράκανθα
και το μέλλον έρχεται φορτωμένο με πολλές αβεβαιότητες και αρκετό σκοτάδι.
Ξέρουμε όμως ότι πραγματικοί νικητές είναι εκείνοι που μπορούν παλεύοντας
με τις όποιες δυσκολίες και εμπόδια βρίσκουν δρόμο να περάσουν και να
οδηγηθούν οι ίδιοι και να οδηγήσουν και άλλους σ' ένα καλύτερο αύριο.
Για όλα αυτά έτοιμες συνταγές δεν υπάρχουν. Και μη ρίχνουμε το βάρος
στους άλλους. Αυτούς που πέρασαν δια πυρός και σιδήρου μέσα από
μια κατοχή κι έναν εμφύλιο πόλεμο. Αυτούς που μάτωσαν για να στήσουν
μια καλύβα για τον εαυτό τους κι ένα καλύτερο αύριο για τα παιδιά τους.
Πάντα όμως έχει η ζωή γυρίσματα. Και η ανθρώπινη ιστορία κάνει κύκλους.
Εσείς μπορείτε - καλύτερα από μας- να το πιστέψετε αυτό, για να χτίσετε ένα
καλύτερο αύριο για τον εαυτό σας και για τα παιδιά των παιδιών σας.
Εμείς είμαστε και θα είμαστε πάντα δίπλα σας, κάνοντας την αυτοκριτική για
τα δικά μας λάθη. Αύριο ξημερώνει μια καινούργια μέρα!

14-8-2010
Σεραφείμ Χατζόπουλος
κι εδώ Άγγελος Χατζής.

Searafeim Hatzopoulos

Αριθμός μηνυμάτων : 117
Ηλικία : 80
Τόπος : Βαρδαλή Δομοκού Φθιώτιδας
Registration date : 19/02/2008

Character sheet
castle:
ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Left_bar_bleue0/0ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Empty_bar_bleue  (0/0)

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Empty Απ: ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ....

Δημοσίευση από Searafeim Hatzopoulos Κυρ Οκτ 17, 2010 12:57 am

aetos έγραψε:
"καταδίκη"
σκοτεινό τούνελ
ΤΙΠΟΤΑ !!!
μελαγχολώ
μοναξιά
"πότε θα φύγω;"
πικρόχολα σχόλια,
μπόλικο κουτσομπολιο ;

ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ .
Η ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΠΟΥ ΑΦΗΝΟΥΝ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ.
Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ
Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΟΛΩΝ ΕΚΕΙΝΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΜΕΝΟΥΝ ΚΛΕΙΣΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΟΛΕΥΑΚΗΔΕΣ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΟΦΟΒΟΙ



Χ

αλλά τα παιδιά που μένουν μόνιμα εδώ ; τι τους προσφέρει το χωριό ;


ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ !
ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙΣ ΑΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ !
ΤΟΛΜΗ ΤΟΛΜΗ ΤΟΛΜΗ ΤΟΛΜΗ ΤΟΛΜΗ ΤΟΛΜΗ ΤΟΛΜΗ ΤΟΛΜΗ


ΑΥΤΟ ΛΕΙΠΕΙ !!!
ΛΕΙΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΝΕΟΙ ΑΠΟΧΑΥΝΟΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΦΡΑΠΕΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟ ΤΟΥΣ ΧΑΡΙΣΜΑ ΤΟ ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΟ!
ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΜΕΝΗ ΥΠΟΘΕΣΗ -ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΙΔΙΑ ΘΑ ΠΟΙΟΥΝ
ΚΙ ΕΡΧΟΜΑΙ Σ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ -ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΟΥΝ- ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΞΕΡΟΥΝ ΠΩΣ ΘΑ ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ.

ΡΕΝΑ ΤΑ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ .
ΚΑΘΕ ΝΕΟΣ ΕΧΕΙ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΑΝ ΤΑ ΑΞΙΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΘΑ ΚΑΝΑΝ ΘΑΥΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΝΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ -ΝΑ ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ -ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ.
ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΔΙΚΑΖΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ .ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΕΥΟΥΝ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΔΙΠΛΑΝΟ ΤΟΥΣ .Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ .Ο ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΧΘΡΟΣ ΟΧΙ ΦΙΛΟΣ -
ΠΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ ? ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΧΤΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ .ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ.
ΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΗ ΦΥΓΗ!
Η ΦΥΓΗ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΤΟ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΤΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ !
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΚΙΑΣ ΔΙΑΠΛΑΤΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΣΤΡΩΜΕΝΟΣ ΜΕ ΡΟΔΟΠΕΤΑΛΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟΤΟΝΟΣ ΚΑΙ ΣΤΕΙΡΟΣ
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΡΕΤΗΣ ΓΕΜΑΤΟΣ ΜΟΧΘΟ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΣΗ ..ΑΛΛΑ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΟΔΟΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΑΙΩΣΗ !!!




ΧΩΡΙΟ Ή ΠΟΛΗ;
Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος (Θουκιδίδου Περικλέους επιτάφιος)
ΠΑΡΑΦΡΑΣΗ: Για άνδρες (και γυναίκες) σπουδαίους - ες κάθε περιοχή
είναι σημαντική να αφιερώσει τη ζωή του- της.

Και νομίζω ότι ήρθε η ώρα να αφήσουμε τους αρχαίους στην ησυχία τους και να ρθούμε στο σήμερα. Και όταν λέμε σήμερα εννοούμε στο τώρα. Ούτε καν στο
χθες ή στο προχθές.

Η λεγόμενη αστυφιλία είναι μια λέξη που γεννήθηκε μετά το 1950 και συνέχισε να
μεγαλώνει και να γιγαντώνεται μέχρι και πριν από ένα περίπου χρόνο, όταν
χτύπησε την Ελλάδα η φοβερή εκείνη ασθένεια - ανίατη για πολλούς- που
λέγεται ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ. Η κρίση αυτή είναι γνωστό ότι συνοδεύεται από
την ΑΝΕΡΓΙΑ, που πλήττει κυρίως τις νεότερες γενιές. Και περισσότερο φανερή
είναι στην υδροκέφαλη Αθήνα και σε άλλα αστικά κέντρα της χώρας μας.

Εμείς οι μεγαλύτεροι ξέρουμε ότι την περίοδο του Β΄ Παγκοσμίου πολέμου
και κυρίως το 1941 και 42 υπήρξε μια πιο φοβερή λέξη αποτέλεσμα της κρίσης, η ΠΕΙΝΑ, όπου στην Αθήνα το σκουπιδιάρικο του Δήμου μάζευε από τους δρόμους
αντί για σκουπίδια πτώματα κυρίως παιδιών!

Ό,τι έκαναν τότε λοιπόν οι αστοί, που ξεχύθηκαν στα χωριά για λίγη μπομπότα
και ακόμα κριθαρένιο ψωμί και βελανίδια, θα το κάνουν και σήμερα, κάτω βέβαια από διαφορετικές συνθήκες - οι πολλά τυρβάζοντες- Νεοαθηναίοι.
Έτσι το κουτσομπολιό της κυρά Κατίνας στο χωριό θα είναι μάλλον παρωνυχίδα
και οι περί πολλών τυρβάζοντες νεοαστοί θα προσγειωθούν μάλλον ανώμαλα σε μια ζοφερή πραγματικότητα, που δεν θα είναι ένας παροδικός νυχτερινός
εφιάλτης.

Και αυτά που γράφω και δεν μου είναι καθόλου ευχάριστα, τα βλέπω και τα ζω
από τώρα στη Θεσσαλονίκη όπου ζω, αστός κι εγώ, ο παλιός χωριάτης εδώ και 30 χρόνια!
Όλα τα άλλα είναι -περί όνου σκιάς- που έλεγε και ο μακαρίτης ο Δημοσθένης.

Άγγελος Χατζής
ή Σεραφείμ Χατζόπουλος
.

Searafeim Hatzopoulos

Αριθμός μηνυμάτων : 117
Ηλικία : 80
Τόπος : Βαρδαλή Δομοκού Φθιώτιδας
Registration date : 19/02/2008

Character sheet
castle:
ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Left_bar_bleue0/0ΝΕΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ .... Empty_bar_bleue  (0/0)

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης