neo monastiri


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

neo monastiri
neo monastiri
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

....κλίμακας αξιών...

Πήγαινε κάτω

....κλίμακας αξιών... Empty ....κλίμακας αξιών...

Δημοσίευση από Ιωαννα Τετ Νοε 26, 2008 12:56 pm

Σήμερα θα απευθυνθώ όχι στο θυμικό του αναγνώστη, αλλά στη λογική του. Για να βγάλουμε από κοινού μιαν άκρη σε αυτό το απίστευτο γαϊτανάκι ειδήσεων και παραειδήσεων, φημών της δημοτικής ζωής του τόπου, προτείνω μια κλίμακα αξιολόγησης ζητημάτων. Να την έχουμε ως γραμμή και να ξέρουμε όταν κάποιος ασχολείται με τα κάτω μόνο σκαλοπάτια της κλίμακας, μάλλον μας δουλεύει. O καθένας, φυσικά, μπορεί να φτιάξει τη δική του κλίμακα αξιών. Σιγά μην πιστεύω ότι η δική μου είναι καλύτερη από του αναγνώστη μου.
Στο νούμερο 1, πρέπει κατά τη γνώμη μου να τοποθετηθεί η καλή διοίκηση. Έτσι όπως τη θεωρούν οι φιλόσοφοι και ο γενικός πληθυσμός.

Στο νούμερο 2 είναι η σύνθεση νέων πολιτικών αρχών, η αναδιάρθρωση άλλων, η δημιουργία ενός σωστού κώδικα χωρίς επικαλύψεις και προβλήματα.

Τρίτο σκαλί προς τα κάτω, η σχέση των πολιτών με τον δήμο. Το ξεκαθάρισμα κάθε παράξενης ανάμιξης και η διαφύλαξη του τόπου μας απ τα κακά..

Επόμενο σκαλί, η ρύθμιση των σχέσεων Κράτους και δήμου.

Πέμπτο σκαλί, η αναθεώρηση των αποφάσεων του δήμου όταν ο δημότης λυγίζει απ το βάρος τους.

Έκτο και καταϊδρωμένο, το νερό και τα συναφή.

Έβδομο , ο έλεγχος της νομιμότητας και η διαφορά αυτής από τη νομιμοφάνεια.

Όγδοο σκαλί, η πλήρης αποκατάσταση της αλήθειας σε ζητήματα που αφορούν την πρόοδο του τόπου.

Προτελευταίο σκαλί, η αποκάλυψη της προσωπικής ευθύνης εκάστου. Για να «πληρώσει», για να παραγραφούν τα κρίματά του, για να ξέρουμε ποιος είναι.

Κι όλα αυτά να ξεκινούν με ένα και μόνο πάτημα, την απόλυτη διάθεση να περιορίσουμε τα αίτια που μας οδηγούν μέρα-νύχτα σε προβλήματα, σε δήθεν αποκαλύψεις, σε καρφώματα και ξεκαρφώματα.

Σε αυτήν την κλίμακα, όπως καταλαβαίνετε, μικρή έως μηδαμινή σημασία έχει το αλληλοκάρφωμα τοπικών παραγόντων , που από τη μια σκίζουν τα ρούχα τους και από την άλλη χειρίζονται κάθε τι με σκοπιμότητα.

Άλλα δεν έχω να προσθέσω.






Σουφλέρη Ιωάννα

πηγή: Φ. λόγος

Ιωαννα

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Registration date : 28/09/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης