neo monastiri


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

neo monastiri
neo monastiri
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Χρήσιμες συμβουλές για να γιατρευτεί η μοναξιά

Πήγαινε κάτω

Χρήσιμες συμβουλές για να γιατρευτεί η μοναξιά Empty Χρήσιμες συμβουλές για να γιατρευτεί η μοναξιά

Δημοσίευση από pako.maria Τετ Νοε 19, 2008 7:57 am

Να είσαι κλισμένος στον εαυτό σου είναι μια ανθρώπινη αρρώστια πολύ διαδεδομένη. Είναι σίγουρα μια αιτία της μελαγχολίας και τις ανορεξίας, που αφορά κάθε διάθεση για ζωή. Για να γιατρευτεί κανείς, πρέπει να βγει από τον εαυτό του.
Αλλά πως; Η μοναξιά είναι η πιο μεγάλη αιτία ψυχικών και διανοητικών ταραχών, έλεγε κάποιος ψυχίατρος.
Όταν συνιστούμε σε έναν ασθενή ¨να βγει από τον εαυτό του¨ του ζητάμε απλά να σπάσει τη μοναξιά του και να έρθει σε επαφή με τους άλλους. Να ένα απλό παράδειγμα:
Γράψτε ένα γράμμα. Ίσως υπάρχει κάπου ένας συγγενής, που καιρό δεν έχτε νέα του, ή ένας φίλος που άφησε την πόλη σας. Να του γράψετε είναι η έξοδος από τον εαυτό σας. Αν προσπαθούσαν έστω και αμυδρά οι άνθρωποι να κάνουν κάποια συνειδητή προσπάθεια να συναντήσουν τους άλλους, να εκφραστούν (βέβαια είναι δύσκολο, αλλά πάντα αξίζει τον κόπο). Κάποιος άνθρωπος με πολύ μεγάλη κατάπτωση κατόρθωσε τελικά να αντιδράσει, με μια ¨επίθεση συνομιλίας¨ λέει: Άρχισα τη Δευτέρα το πρωί, ανάγκαζα τον εαυτό μου να αρχίσει συνομιλία κάθε μέρα με καινούργιο συνομιλητή. Τη Δευτέρα με τον θυρωρό του γραφείου, που ποτέ δεν του είχα απευθύνει παλιά πάνω από τρεις λέξεις. Ανακάλυψα πως ήταν ένας πού ενδιαφέρον άνθρωπος, κυνηγός όπως εγώ. Την Τρίτη μπήκα στο γραφείο που είναι απέναντι από το δικό μου και μίλησα ευχάριστα με έναν που είχα γείτονα εφτά χρόνια. Την Τετάρτη με έναν κύριο που ήταν στη θύρα στο εστιατόριο, όπου τρώω συχνά. Την Πέμπτη στον εφημεριδοπώλη μου, την Παρασκευή στον υπάλληλο του φαρμακείου. Τώρα ποτέ δεν αφήνω μέρα να περάσει χωρίς να κάνω μια καινούργια γνωριμία.
Αυτός ο άνθρωπος κατόρθωσε να νικήσει την μοναξιά του και την κατάπτωση.
Για να ξεφύγετε από τον εαυτό σας, δώστε από τον εαυτό σας.
Σε κάποια κυρία με πεσμένο ηθικό, τις σύστησαν να ασχοληθεί με έργα φιλανθρωπίας. Πήγε και πρόσφερε τις υπηρεσίες της στον τοπικό Ερυθρό σταυρό.
Το σπουδαιότερο λέει ένας ψυχίατρος είναι να νοιώθεις ότι είσαι χρήσιμος. Πολλοί άνθρωποι που προσφέρουν στους άλλους, παίρνουν τα ίδια και περισσότερα για τον εαυτό τους.
Αν είστε συνεχώς με τον εαυτό σας, γυρίζεται επί τόπου.
Αν, έχοντας τη γνώμη ότι σας αδικούν, σας εκμεταλλεύονται, σας παραμερίζουν ή δε σας αγαπούν, χώνεστε στο καβούκι σας, σίγουρα γίνεστε ακόμα πιο δυστυχισμένος.
Σπάστε αυτόν τον φαύλο κύκλο, πηγαίνετε έναν περίπατο με κάποιον φίλο, ασχοληθείτε με τον κήπο σας, φτιάξτε ένα εργόχειρο, μη μείνετε αναμασώντας τα βάσανά σας.
Η ενεργητικότητα είναι από μόνη της ένα φάρμακο.
Μια γυναίκα 79 χρονών ανάπηρη σε μια πολυθρόνα έβλεπε με θλίψη τη ζωή της. Κάποια μέρα κούνησε την πολυθρόνα της μέχρι το κοντινό περίπτερο. Ο περιπτεράς ήταν κι αυτός ανάπηρος και ανακάλυψε πως ο άνθρωπος αυτός δεν έτρωγε ποτέ ζεστό φαί, γιατί δεν είχε αντικαταστάτη. Έτσι η ηλικιωμένη κυρία κάθε μέρα φύλαγε το περίπτερο, για να πάει ο περιπτεράς σπίτι του να φάει ζεστό φαγητό. Μέχρι τα 86 συνέχιζε να κάνει αυτή τη δουλειά. Είχε σπάσει τη μοναξιά της.
Σε μια κλινική κάποιος άρρωστος παραπονιόταν συνεχώς, ότι ήταν πολύ κουρασμένος. ¨Αν είστε κουρασμένος εργαστείτε¨
Παράξενη συμβουλή, αλλά όχι όταν πρόκειται για ψυχική κούραση.
Πολλοί άνθρωποι που υποφέρουν από ψυχική κούραση δεν το παραδέχονται και προφασίζονται διάφορα. Προτιμούν να παίρνουν φάρμακα, αντί να δουν τα πράγματα όπως είναι και να ασχοληθούν με πράγματα έξω από τον εαυτό τους.
Η θρησκεία βοηθάει να βγει κανείς από την φυλακή του εγώ και συνιστά την εξής θεραπεία: Εργασία, άνοιγμα στον πλησίον, επικοινωνία με τον Θεό με την προσευχή.
Κάποιος πολυάσχολος, που είχε χάσει όμως τον ύπνο του, είπε:
Μέχρι σήμερα ήμουν πολύ περήφανος για να ζητήσω βοήθεια από άλλον. Τώρα ηρέμησα, γιατί μια φορά στη ζωή μου γονάτισα και παραδέχτηκα, ότι δεν ήξερα τα πάντα.
Ήταν μια προσευχή στον Θεό. Όταν ο άνθρωπος, που η υπερβολική του δουλειά τον κάνει να ζει στο περιθώριο, αρχίζει να βοηθάει τους άλλους, γίνεται προσιτός και μπορεί να ζήσει μια έκπληξη. Οι άλλοι του φαίνονται αλλαγμένοι και δεν τον αποκλείουν από τον κόσμο τους.
Βλέπει ναι αλλαγή στους άλλους, ενώ η πραγματική αλλαγή έγινε μέσα του.
ΠΗΓΗ ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ

pako.maria

Αριθμός μηνυμάτων : 229
Ηλικία : 51
Τόπος : ΦΑΡΣΑΛΑ
Registration date : 17/09/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χρήσιμες συμβουλές για να γιατρευτεί η μοναξιά Empty Απ: Χρήσιμες συμβουλές για να γιατρευτεί η μοναξιά

Δημοσίευση από pako.maria Πεμ Νοε 20, 2008 12:23 am

Η μοναξιά πάντα επίκαιρο θέμα κυρίως στα χρόνια μας!! Το παραπάνω άρθρο νομίζω ότι καλύπτει μεγάλο μέρος απο όλα αυτά που μπορούμε όλοι χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία να κάνουμε για να έρθουμε σε καλύτερη επαφή με τον εαυτό μας και τους γύρω μας..
Μας ενώνουν ....πάντα πολλά περισσότερα πράγματα όλους αρκεί να μην γκρεμίζουμε την γέφυρες επικοινωνίας..

pako.maria

Αριθμός μηνυμάτων : 229
Ηλικία : 51
Τόπος : ΦΑΡΣΑΛΑ
Registration date : 17/09/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης